Kaffka Margit Hangyaboly című kisregényének témája az írónő személyes élményeiből fakad. Tanulóéveinek jelentős részét az Irgalmas nővérek szatmári zárdájában (a Zárda épületében) töltötte, és ennek nyomasztó emlékeitől sohasem tudott szabadulni.
A kisregény cselekménye a századforduló idején, egy tanítórend apácazárdájában játszódik. Lakóira, apácákra és növendékekre egyaránt súlyos terhet ró a könyörtelen fegyelem és a középkori szellem. A mélyben feszülő szenvedélyes és kibékíthetetlen ellentéteket a főnökasszony halála hozza felszínre; a zárda életét fülledt levegőjét felborítja az új főnökválasztás.
A Kaffka által alkotott hangyaboly önálló, eleven világ: belső logika szerint épül fel, plasztikusan kidolgozott alakjai saját törvényeiket követik, és a szerint is próbálnak élni. Ugyanakkor mindvégig érezzük, hogy a zárdai élet belső izgalmai, a bent élő nők kemény politizálása fontos mondanivalót tartalmaznak.
Érdekes lány és asszonysorsokat találunk a Hangyabolyban. Néhol megtudjuk, hogy kit mi vezetett a zárda falai közé, de van, hogy csak sejtjük ezt. A történethez egy plasztikusan megformált lányalak portréja illeszkedik., akinek életében az önálló nő belső harcait mutatja be az írónő. Ezáltal válik a regény a század eleji magyar társadalom problémáinak többszólamú kifejezőjévé.